sobota, 11 kwietnia 2015

Rewirowanie

Wczoraj spotkaliśmy się z Patrykiem Krajewskim, by poćwiczyć elementy obrony w czasie rewirowania.
Bardzo przeszkadzało mi, to że Santa po tej zimowej przerwie w treningach nie mogła się od razu wbić w rytm oszczekania, a gdy już załapała rytm, to zacinała się przy 20 szczeknięciu.

Patryk jest ekspertem od rozwiązywania problemów, więc szybko znalazł na to lek i go zastosowaliśmy. Jako, że Santa lubi ze mną współpracować poszła na ten układ i po paru minutach ćwiczeń jej oszczekanie było bardzo płynne, szybkie i co najważniejsze wbijała się w rytm prawie od razu. Prawie - 1,2,3 szczeknięcia były nierówne. 

Spokojne odkładanie rękawa i obserwowanie pozoranta.

Jak już nieraz pisałam Santa jest "maliniaczą suką". "Ona jest za bystra na schemat". "Będzie kombinować. Dokładnie wie, gdzie i kiedy jest nagroda"

W obronie popadłyśmy z Santą w schemat i stąd wziął się nasz problem z możliwością wyrwania się przy wychodzeniu z namiotu, ponieważ nagroda jest dalej, po warowaniu. 

Santa musi się nauczyć słuchania mnie, bo tylko dzięki temu będzie wiedzieć kiedy dostanie nagrodę. Niby proste, ale jak się robi schemat, to pies robi na pałę i na pamięć, wiec ma w dupie co do niej mówię, a na egzaminie "może się nie wyłamie i nie wyrwie do pozoranta, ale przy tak bystrej suce, która doskonale wie, że TERAZ TRZYMA JĄ SMYCZ może być różnie". A jak wszyscy wiemy - Santa zawsze ma swój pomysł jak mi dokopać do tyłka :D


Drugim problemem było właśnie wychodzenie z kryjówki, które stało się mechaniczne - schematyczne. Chcę to wyeliminować, bo gdy nie będę miała smyczy jest spore prawdopodobieństwo, ze Santa się wyrwie, bo nie słucha co do niej mówię, tylko działa schematem. "Szybko do warowania bo chcę nagrodę".
Miałam wybór, albo wałkować to schematyczne wychodzenie i zwiększać pewność, że pies mi się nie wyłamie, albo zacząć od początku dłubać naukę słuchania mnie przez psa. Oczywiście wybrałam opcje drugą, bo fakt, iż Santa jest przygotowywana tylko do egzaminów IPO, nie znaczy, że chcę trenować na odwal się, bo na odwal się to już mogę iść zdać egzamin, bo cały schemat mamy zrobiony...


1 komentarz:

  1. Według niej to ona chodzi z tobą na obronę, nie ty z nią, haha

    OdpowiedzUsuń